התקשרו עכשיו: 04-8342111

info@ivf-4u.com

בניגוד להקפאת זרע והקפאת עוברים שנחשבים לטיפולים שגרתיים, הקפאת ביציות נחשבה עד לאחרונה כטיפול ניסיוני עם הצלחות מזעריות.

התפתחות דרמטית בטכניקה של הקפאת ביציות מאפשרת היום לנשים הקפאת ביציות ושימורן לצורך הפריה במועד מאוחר יותר.

בכנס עולמי להקפאת ביציות שנערך בבולוניה  בנובמבר 2007 דווח על לידת 800 תינוקות בריאים מהקפאת ביציות בשיטה החדשה שנקראת ויטריפיקציה.

השיטה להקפאת ביציות איטית והדרגתית שהיתה רווחת במשך כ-20 שנה היא שיטה ש”חיקתה” את הקפאת העוברים ,שהביאה ללידת מאות אלפי תינוקות בריאים.

אולם שלא כמו במקרים של הקפאה והפשרת עוברים שם יש כ-20% הריונות , בהקפאת ביציות דווחו מעט מאד הריונות, כ-4% לכל ביצית שהוקפאה והופשרה.

בשיטה החדשה שפוחתה ביפאן ויושמה במספר מרכזים מובילים בעולם , ההקפאה היא הקפאה מהירה ביותר ובנפח קטן מאד באמצעות מבחנה זעירה שנקראת “קריוטיפ” בכנס דווחו מספר מרכזים  30%-40% הריונות בהקפאת עוברים, ומאות לידות בשנה האחרונה .אלו תוצאות שדומות ל% ההצלחה של הפריה במבחנה עם עוברים טריים  ולכן זו פריצת דרך!

 

למרות התפתחות עצומה בנושא טיפולי פריון ב- 30 השנים האחרונות , עובדה אחת לא השתנתה מאז 1921.כבר  אז קבעו מדענים את הדוקטורינה  הביולוגית שקימת עד היום שקובעת שנקבת האדם נולדת עם מספר קבוע של ביציות שמתכלות עם השנים ושלא כמו אצל הזכר שם יש יצירת זרע לאורך חייו העדויות המדעיות נכון להיום מצביעות על כך שאין יצירת ביציות מחדש אצל נקבת האדם.

 

מתוך עשרות ביציות שמגויסות כל חודש בשחלה רק ביצית אחת תבייץ ויתר הביציות תעבורנה תהליך ניוון. מגיל 35 יש תהליך מזורז של  ירידה במאגר הביציות בשחלה ובאיכותן, בגיל 40 יש ירידה דרמטית נוספת ולאחר גיל 44 גם אם האשה מביצת כל חודש , זו כמעט הביצית היחידה שגויסה.גם תרופות במינון גבוה ביותר לא יביאו להתפתחות של יותר מביצית אחת.

המצב הזה  של מאגר הביציות המתדלדל לא בא לידי תודעתנו כנשים היות וגם כשיש מאגר גדול של ביציות וגם כאשר המאגר מדולדל אנו מביצות רק ביצית אחת.

לעיתים קרובות המידע על ירידה דרמטית בפריון נופל על אישה צעירה כרעם ביום בהיר.

לא פעם אני פוגשת במרפאה נשים שמרגישות ביטחון מלא  שאם הוסת סדיר ויש ביוץ כל חודש  , הן פוריות באופן דומה לנשים יותר צעירות.גם למטופלת וגם לרופא קשה לקבל את הבשורה של שחלה לא מתפקדת ושהדרך  היחידה להרות היא באמצעות תרומת ביצית.

 

כ-2000  נשים ממתינות לתרומת ביצית בישראל,עד שחוק תרומת ביציות ייעבור בכנסת, רובן תיאלצנה  לקבל שירות זה בחו”ל.

האפשרות להקפיא ביציות בגיל בו עדיין יש ביציות במאגר ולהפשירן במועד מאוחר יותר יכולה להוות הצלה לנשים רבות שאין להן בן זוג ומעונינות לשמר את פוריותן.

בישראל ניתן להקפיא קטעי שחלה או ביציות רק במקרים שהאישה צריכה לעבור כימותרפיה שהורסת את השחלה.לעומת זאת אישה לא יכולה לבקש הקפאת ביציות לצורך שימור הפוריות שלה.

רופאים רבים טוענים ששחלה לאחר גיל 44 היא למעשה שחלה שלא מתפקדת באותה מידה והקפאה של ביציות מוקדם יותר יכולה לתת סיכוי להריון ולידה כאשר  המאגר התדלדל. אולם רק ילדים ספורים נולדו בארץ מהקפאה והפשרת ביציות.

 

בארה”ב ובאנגליה נפתחו לאחרונה בנקי ביציות ומרפאות רבות ל “הארכת פריון” ו”שימור פריון” נפתחות כל יום במרכזים שונים בעולם.

 

יחד עם זאת  רופאים רבים מזהירים מפני התופעה שעלולה לגרום לכך שנשים רבות תדחינה את תיכנון המשפחה עד לסיום הקריירה ולא תהינה מודעות לכך שהשיטה לא מאפשרת הריון ב-100% וששימור ביציות ייגרום לכך שתהיה עליה דרמטית בילדי מבחנה באוכלוסית נשים בגיל מאוחר יותר , גיל בו יש גם מבחינת הסיכונים הכרוכים בהריון בגיל מאוחר (יתר ל”ד, רעלת הריון , סכרת , עליה בפגות וכו’) וגם בעיה אתית של אמהות בגיל מאוחר.

נראה שלא יהיה ניתן לעצור את השעון .האשה בעול המערבי היום רוצה חופש בחירה

לבנות קריירה להצליח , להתבסס ואולי אחר כך לשקול בנית משפחה.

 

העובדות בשטח  מראות שהגיל בו נשים יולדות את תינוקן הראשון עלה עם השנים והממוצע עולה כל שנה.אמהות מאוחרת היא כבר לא תופעה נדירה.גםם טווח הפריון של האישה הצטמצם באופן משמעותי .אם טווח הפריון היה בעבר קצת יותר מ- 20 שנה (בין 18 ל30

הקפאת ביציות ודחית הפריון יביאו למהפכה בסדר גודל עצום לאשה, לזוגיות ולחברה.

 

>>>>ניתן להעביר שאלות בנושא ע”י פורום IVF שבניהולה של הפרופ’.

פורפסור מרתה דירנפלד
מומחית לרפואת נשים ומיילדות
רח' הירקון 6.
עיר חיפה (ישראל)
טלפון: 04-8342111

info@ivf-4u.com

חייגו כעת