התקשרו עכשיו: 04-8342111

info@ivf-4u.com

גלולות למחשבה (מתוך מאמר)

כמה פעמים הציעו לכן גלולות כפתרון לאקנה בעור, אי סדירות במחזור או פתרון להורדת הדימום והכאבים? פרופ´ מרתה דירנפלד עושה חשבון נפש עם הגלולה למניעת הריון, מסבירה מדוע היד על המרשם חופשית וגם מעלה כמה תקוות לקראת הדור החדש של הגלולות ואמצעי המניעה החדשים.
בעשור האחרון אנחנו שומעים יותר ויותר על תופעות הלוואי של גלולות למניעת הריון, כשלמרות המודעות בנושא ,עדיין עמדת הרופאים גורסת כי הגלולה הינה בטוחה לשימוש, וכי ברוב המקרים התועלת עולה על הנזק המשוער. וכך מסתבר, שאם הגעת לגניקולוג לבדיקה שגרתית ויצאת עם מרשם ל´דיאנה´ בעקבות תופעת אקנה שעברה את גיל הבגרות, תלונות על מחזור לא סדיר או כאבים קשים בעת המחזור – מסתבר שאת לא היחידה. הרפואה המערבית משתמשת בגלולה גם למנעד רחב של בעיות, שלאו דווקא מכוונות למניעת הכניסה להריון.

פרופ´ מרתה דירנפלד , עושה סדר בבלגאן ומגלה לנו שיש מונח רפואי לסוגיה.
“ישנם מספר מצבים בהם לגלולה יש יתרונות שלא קשורים דווקא באמצעי מניעה, ולסוגיה הזאת אנחנו קוראים במונח הרפואי “Non contraceptive benefits” – אותן הטבות שניתן להשיג באמצעות הגלולה שלא למטרתה הראשונית. בין התופעות הללו ראוי להזכיר מקרים של וסת לא סדיר או תופעת אקנה שנגרמת כתוצאה מהופעה של שחלה פוליציסטית (הגורמת להופעת שיעור יתר ואקנה בשל עודף בהורמונים זכריים), ירידה משמעותית בכאבי המחזור הגורמים לפעמים לחוסר תפקוד אצל האישה, הורדת הדימום במחזור, ומניעת התפתחות אנדומטריוזיס (מוקדי דימום בבטן מרקמת רירית הרחם שנודדת לחלל הבטן , מוקדים אלה רגישים להורמוני המין ועלולים לגרום לכאבים קשים בזמן המחזור ולבעיות פריון). הגלולה יעילה גם לטיפול בציסטה שחלתית שפירה על ידי מניעת ביוץ. בכל המקרים הללו ניתנות הגלולות באופן מבוקר, כאשר ברוב המקרים אנחנו רואים הצלחה גבוהה, ובמקרים של כאבי מחזור האחוזים משמעותיים עוד יותר ומאפשרים לנשים לחזור לתפקוד רגיל”.

אבל מחקרים שונים מצביעים גם על נזקים שהגלולה עלולה לגרום?

“המחקרים הללו עלולים לגרום לתמונה לא נכונה של המצב, כאשר מצד אחד יש להתחשב בעמדות אלו, אך מאידך אין צורך להיכנס לפאניקה.
אם מחשבים את מספר הנשים שנטלו גלולות ב-30 השנים האחרונות ומכפילים במשך השימוש בגלולה אנו מגיעים למיליוני שנות שימוש בגלולה, כלומר ניסיון מצטבר שאין לאף תרופה בהיסטוריה של הרפואה המודרנית.

אם התופעות היו כ”כ גרועות היינו יודעים זאת מזמן. ברוב המקרים , כאשר רושמים את הגלולה כהתוויה ולאחר בדיקת רופא ,הנזק שהגלולה עלולה לגרום מתגמד לנוכח הסיכונים שבאי לקיחתה, העלולים לגרום להריון לא רצוי, סיבוכים בעת הרצון להיכנס להריון בעתיד וכמובן נזקים לאיכות החיים של האישה”

אז האם רופאים לא רושמים גלולות מהר מדי?
“פעמים רבות אכן יש צדק בטענה זו, כאשר רושמים את הגלולות עוד לפני בדיקה מעמיקה של הבעיה, העלולה לגרום לנטילה ללא צורך של הגלולה. עם זאת המקרים בהם ´אסור´ לתת גלולה למניעת הריון הם מאוד מועטים, כמו במקרה של מצב ידוע של קרישיות יתר של הדם או סיפור של תסחיף שהם תמרור אזהרה נגד הגלולה. בנוסף לכך, צריך לזכור מקרים בהם לגלולה יתרון מוכח ,כגון מניעת החמרה של אנדומטריוזיס

מחקרים קובעים כי אצל נשים שלקחו גלולות במשך שנתיים נצפתה ירידה של עד 50% במקרים של סרטן הרחם וסרטן השחלה. כן מסתמן ממספר מחקרים כי נשים שלוקחות גלולות סובלות פחות מאירועים של דלקות ברחם ובחצוצרות . ייתכן והמנגנון קשור להשפעה עקיפה של הגלולה עצמה, שגורמת לריר צמיג בצוואר הרחם שמהווה סביבה עוינת גם לזרע וגם לחיידקים”.
כך שטובה הגלולה לאישה..?
“יש לשקול כל מקרה לגופו, וגם כאשר אנחנו נמצאות על הגלולה להמשיך ולבקר אצל הגניקולוג לבדיקות שגרתיות ולא להסתפק בקפיצה לקחת מרשם”.

הגלולה ואקנה
נשים רבות משתמשות בגלולות לא כדרך למניעת הריון, אלא דווקא במטרה לשפר הופעה של אקנה על העור ומניעת הופעת פצעים על הפנים, הגב והחזה. תופעה זו מוכרת לקהילת הגניקולוגים, שמאבחנים אותה רבות כקשורה להופעה של מחזור לא סדיר בגיל בוגר. “הופעה של פצעים ומחזור לא סדיר הם בדרך כל סימפטום לעלייה בהורמוני מין גבריים המופרשים מהשחלה או מיותרת הכליה. במקרה זה הגלולה מאפשרת לסדר את המחזור ולהחזיר את האיזון ההורמונאלי לגוף – מה שמונע את הופעת האקנה על העור ובאותה הזדמנות גם מונע גם כניסה להריון.
לפי התפיסה של הרפואה הסינית מקור האקנה הוא בדרך כלל בחוסר איזון בגוף, המוסבר לפעמים כסימפטום של פטריית הקנדידה היוצאת מכלל שליטה. לתפיסתם, פטרייה זו נגרמת כתוצאה משימוש בגלולות ועל כן נתינת המרשם רק מחמירה את הבעיה בטווח הארוך.
“אינני מכירה את התפיסה הסינית בנושא זה וגם אינני יכולה להאמין בתאוריה זו, שעדיין איננה מבוססת מבחינה מדעית. בסופו של דבר התפיסה של הרפואה המערבית קושרת את הופעת האקנה באופן ישיר עם חוסר איזון הורמונאלי, ולפי ניסיוני אני יכולה לקבוע בוודאות כי הגלולות עוזרות לפתרון הבעיה ולא גורמות אותה”.

הדור השלישי של הגלולה
ולסיכום, כיצד יראו הגלולות שלנו בעתיד?
“הדור השלישי של הגלולות מכיל פחות אסתטרוגנים . עובדה זו תפחית חלק מתופעות הלוואי של הגלולה שדווחו במחקרים שהתבצעו על גלולות עם מינון גבוה יותר של אסתרוגנים כגון: בחילות, תחושת נפיחות, דימומים לא סדירים, מיגרנות ועוד.
הגלולה המועדפת לטיפול באקנה היא ´דיאנה´ ולאחר שיפור בתסמינים ניתן לעבור ל´יאסמין´ או אפילו גלולה דור שלישי עם מינון אסתרוגנים נמוך ולשמור על ההשפעה החיובית על אקנה. מעבר לכך היום אנחנו כבר מדברים על מדבקות במקום כדורים, התקן בהחדרה עצמית לנרתיק שכבר הושק לא מזמן וקיים בארץ (נובה-רינג) והלהיט האחרון בתחום – לקיחה של גלולה ללא הפסקה כך שנקבל וסת רק כל שלושה עד חצי שנה (4-3 פעמים בשנה), כך שהגלולה תיטיב גם עם ההתמודדות עם המחזור.

פורפסור מרתה דירנפלד
מומחית לרפואת נשים ומיילדות
רח' הירקון 6.
עיר חיפה (ישראל)
טלפון: 04-8342111

info@ivf-4u.com

חייגו כעת