התקשרו עכשיו: 04-8342111

info@ivf-4u.com

מחקרים עולמיים עדכניים מראים על קשר בין אבות מבוגרים לבעיות ומחלות אצל הילדים כמו אוטיזם וזכיזופרניה. בביה”ח כרמל מצעים שיטות אבחון וטיפול הבאות לעזור לאבות המבוגרים.    ” טכנולוגיות של הקפאת ביציות וזרעונים מאפשרות “תעודת ביטוח חלקית ” לאלה אשר מסיבות שונות נאלצים לדחות את גיל ההורות מסיבות רפואיות או חברתיות”

נשים הן לא היחידות שדואגות בקשר לשעון הביולוגי. מסתבר שגם לגברים יש אותן התלבטויות באשר לאבהות מאוחרת.

במחקר שנערך לאחרונה בקרב 2.6 מיליון איש ביקשו החוקרים להעריך את הסיכון לבעיות פסיכיאטריות ובעיות אקדמיות בקרב ילדים שנולדו לאבות מבוגרים באמצעות שימוש בהשוואות בין אחים ובני דודים.המחקר מצא כי אחים שנולדו לאבות שהיו בני 45 או יות היו בעלי סיכון גבוה יותר פי כמעט 3.5 לאוטיזם פי יותר מ-13 להפרעות קשב וריכוז פי כמעט 25 להפרעה ביפולרית, פי כמעט 3 לניסיונות התאבדות ופי 2.5 לשימוש בסמים, בהשוואה לאחים שנולדו לאבות שהיו בני 20-24. כמו כן, היה להם סיכון גבוה יותר ב-59% להיכשל כיתה. הקשר בין גיל מבוגר של האב לסיכון מוגבר להפרעות פסיכיאטריות אצל הילד, נותר גם לאחר שהחוקרים לקחו בחשבון משתנים רבים שהיו עלולים להשפיע על התוצאות כמו מצב סוציו-אקונומי וגיל האם.

 

צפו בראיון הוידאו המלא:

 

לאור הפרסומים על הבעיות בילדים, מספר מרכזים בישראל ובהם גם ביה”ח כרמל התחילו להקפיא זרע לשימור פריון אצל גברים בדומה להקפאת ביציות לשימור פריון בנשים.

בעשורים האחרונים ישנה עליה חדה בגיל ההורות אצל האשה והגבר.הסיבות רבות וקשורות לתוחלת החיים, פיתוח  קריירה, נסיון לשוויון הזדמנויות לנשים בפיתוח הקריירה, עליה בהרגלי צריכה, יוקר המחיה , והתהליכים החברתיים של  של ” דור ה y “.

הרבה נכתב על ירידת הפריון של האשה עם העליה בגיל, על האופציה של הקפאת ביציות לשימור פריון ועל הויכוח הבלתי מסתיים האם זה אתי להציע לנשים להקפיא ביציות לשימור פריון לגיל מאוחר יותר וכמובן , מה הוא גבול הגיל ל”אימהות מאוחרת”.

ישראל, היא המדינה היחידה בעולם עם חקיקה בנושא זה. בחוק תרומת ביצית מצוין שאין להעביר עוברים לאשה שעברה את גיל 54. אולם מה לגבי הגבר? – אצלם אין הגבלת גיל?

פרופ מרתה דירנפלד במשרדה

פרופ מרתה דירנפלד במשרדה

לאחרונה מצטברים המחקרים שמראים שלמרות שיש יצירת זרע לאורך כל חיי הגבר, וניתן להשיג הריונות בגילים מאוחרים, השעון הביולוגי עובד ומתקתק היטב אצל שני המינים.

” זו לא רק בעיה חברתית – פסיכולוגית,  כלומר לחשוב על אבהות כאשר החברים שלך הם סבים וסבתות. להתמודד עם חרדה של ילדים ממוות ויתמות מוקדמת כאשר ההורים זקנים ועוד “.

מסתבר שיש לזה גם מחיר רפואי. לאורך השנים האחרונות מצטבר מידע רב בנושא אותו הרופאים מכנים Advanced paternal age effect ”   ” שמראה שלילדים שנולדו לאבות מבוגרים מעל גיל 40 סבירות גבוהה יותר לתופעות רציניות כגון הפרעות שונות במערכת העצמות אשר גורמות לעיוותים במערכת השלד כולל גמדות. כן קיימים דיווחים על עליה בשכיחות של אוטיזם , מחלות נפש כגון סכיזופרניה וירידה באינטליגנציה.

 

” בתהליך יצירת הזרע אצל הגבר ישנו כל הזמן שיכפול של DNA , מעדכנת פרופ’ דירנפלד. אך מסתבר שלמרות היווצרות מליוני תאי זרע חדשים, המערכת המזדקנת לא עובדת באותה יעילות כמו המערכת בצעירותה והיא יוצרת טעויות שנקראות “מוטציות נקודתיות” אשר יכולות לגרום למומים בעובר. מסתבר שגם פוריות הגבר נפגעת באופן טבעי אחרי גיל 40 .

כאשר אשה מגיעה לגיל 45-50 הפריון שלה יורד באופן דרמטי והסיכויים שלה להרות באופן טבעי או ע”י טיפולי פריון שואפים לאפס. לכן, הדרך שלה להרות היא ע”י תרומת ביציות מאשה צעירה יותר. הסיכון של לידה בגיל 50 הוא בעיקר במצב בריאותה וכשירותה  של האשה לשאת הריון בגיל זה, אבל אין סיכון יתר למומים אצל היילוד .

אצל הגבר המצב הפוך, הוא לא צריך לשאת את ההריון אבל הצאצאים שלו בסיכון לפגיעה משמעותית. הטכנולוגיות החדשות המיושמות כיום בביה”ח כרמל מאפשרות  הזרקת זרע לביצית יכולות לעקוף את הטבע ולהביא ילדים גם לגברים עם מספר בודד של זרעונים . זאת הסיבה שלאחרונה יש קריאה של גורמים בקהילה הרפואית- מדעית גם לגברים להקפיא זרע בגיל צעיר. הקפאת זרע בגיל צעיר יותר משפרת את הסיכוי ללידת ילד בריא בבוא העת.

 

אצל האשה – הקפאת ביציות כרוכה בגירוי הורמונאלי, שאיבת ביציות ועלות גבוהה. סיכויי ההריון סבירים אם יש 20 ביציות קפואות וגיל ההקפאה מתחת ל 38.

אצל הגבר – הקפאת זרע הוא תהליך פשוט וזול , ללא התערבות תרופתית. סיכויי ההריון עם זרע קפוא מופשר גבוהים ודומים לזרע טרי”.

 

לסיכום, מחקרים רפואיים ומדעיים מראים  שעדיף ללדת בגיל הפריון בין 20 ל 35 .זהו הטווח האופטימאלי להריון ולידה עם מהלך תקין ותינוקות עם סיכון נמוך יותר למומים.

טכנולוגיות של הקפאת ביציות וזרעונים מאפשרות “תעודת ביטוח חלקית ” לאלה אשר מסיבות שונות נאלצים לדחות את גיל ההורות מסיבות רפואיות או חברתיות.

 

>>>>ניתן להעביר שאלות בנושא ע”י פורום IVF שבניהולה של הפרופ’.

פורפסור מרתה דירנפלד
מומחית לרפואת נשים ומיילדות
רח' הירקון 6.
עיר חיפה (ישראל)
טלפון: 04-8342111

info@ivf-4u.com

חייגו כעת