התקשרו עכשיו: 04-8342111

info@ivf-4u.com

האם נשים תוכלנה לשמר את הפוריות ולנצח את השעון הביולוגי?

הנושא החם היום בעולם וגם בישראל הוא האם צריך להרשות לנשים להחליט לשמר את פוריותן ולדחות את ההריון ע”י הקפאת ביציות.

הקפאת ביציות מתבצעת במצבים הבאים:
1. מצב רפואי. לדוגמא , נשים צעירות ללא בן זוג המועמדות לטיפול כימוטרפי העלול לפגוע בשחלות, יכולות להקפיא ביציות לצורך שימור פוריותן ולהרות בתום הטיפולים. לנשים עם בן זוג עדיף להקפיא עוברים אשר מביאים ל % הריון גבוהים יותר מאשר
2. הקפאת ביציות.הקפאת ביציות שלא מסיבות רפואיות – במדינה.בישראל קבע משרד הבריאות שניתן להקפיא ביציות לצורך שימור פוריות לנשים בגיל 30-41 ע”מ לשמר פוריות. נשים אשר אין להן בן זוג ואשר מעוניינות להקפיא ביציות לצורך שימור פוריותן מתוך מחשבה להרות במועד מאוחר יותר.

מהו התהליך של הקפאת ביציות?

1.האשה עוברת טיפול ע”י גירוי הורמונאלי כמו לקראת הפרייה במבחנה.
2. ביום בו ביציות מבשילות, שואבים את הזקיקים בשחלה תחת הרדמה קצרה באמצעות אולטרה-סאונד ואגינלי.
3. במעבדה מאתרים את הביציות , טובלים אותן בחומר מיוחד המשמר אותן מנזקי הקפאה .
4. מקפיאים את הביציות ע”י הקפאה עמוקה בשיטת הזיגוג ( Vitrification ) ומשמרים אותן בחנקן נוזלי  בטמפרטורה של מינוס 196 מעלות שם הן מאוחסנות למשך חודשים או שנים .
5. כאשר האישה מעוניינת להרות ניתן להפשיר את הביציות ולהפרותן עם זרע. לאחר יומיים מתפתחים העוברים ומחזירים אותם לרחם בתהליך פשוט שלא דורש הרדמה.

האם אישה יכולה לבקש להקפיא לה ביציות לצורך שימור הפוריות שלה?
בעוד שיש הסכמה גורפת לגבי שימור רקמת שחלה והקפאת ביציות לנשים המועמדות לטיפול כימותרפי על רקע מחלה ממאירה , עדיין אין קונצנסוס לגבי שימור הפוריות בנשים בריאות אשר עקב נסיבות החיים עדיין לא מצאו בן זוג ומעוניינות לשמר ביציות קפואות מתוך חשש שתאבדנה את הפוריות שלהן .
שימור פריון ע”י הקפאת ביציות בנשים בריאות מכונה בעולם המדעי “הקפאת ביציות סוציאלית”.

הנושא של הקפאת ביציות מסיבות סוציאליות נמצא במחלוקת בארץ ובעולם.

בעד ונגד הקפאת ביציות מסיבות סוציאליות
טיעון: הפעולה של הקפאת ביציות לא מוצדקת מבחינה אתית

נגד:
היות ו-% ההריונות מהקפאת ביציות נמוך, רופאים רוצים להגן על הנשיםמפני “אשליות” כלומר , נשים עלולות לחשוב שהקפאת ביציות בגיל צעיר “תבטיח” להן פוריות לכשבגרנה. אולם קיים חשש כשיגיע היום בו תבקשנה להפשיר את הביציות הן עלולות לא לשרוד את תהליך ההפשרה או לא להביא להריון  והאשה תשאר מאוכזבת ועם מפח נפש.
בעד: שיטות חדשות כגון הקפאה מהירה ע”י זיגוג ( Vitrification ) העלו את שרידות הביציות המוקפאות. יש דווחים על עליה חדה ב % ההצלחות מהקפאת ביציות ובמרכזים רבים % ההצלחה משתווה ל% ההצלחה בטיפולי IVF .

טיעון: הקפאת ביציות סוציאלית – תיצור נטל על החברה

נגד: הקפאת ביציות תגרום לנשים ללדת בגיל מאוחר יותר .גם אם אישה תשלם עבור ההקפאה של הביציות שלה, יהיו לכך השלכות משמעותיות על החברה. ידוע שהריונות ולידות בגיל מאוחר יותר כרוכות בסיכון גבוה לאם ולעובר , עליה באישפוזים במהלך ההריון ,% גבוה של ניתוחים קיסריים ועוד. כל זאת על חשבון כספי ציבור.
האם המערכת צריכה לתמוך במצבים כאלה?
מדוע החברה צריכה לשאת בהוצאות אלה? חלק מהנשים דחו פריון עקב קריירה והן אחראיות לגורל הפריון שלהן .האם האישה לא יכולה לקחת אחריות בעצמה?
בעד : קיימות דוגמאות רבות בהם אנשים לא לוקחים אחריות על בריאותם והחברה משלמת. אף אחד לא מעלה בדעתו לא לטפל באנשים שמתאשפזים עקב סיבוכים של אלכוהול עישון סמים או עקב מחלות לב קשות וסכרת שהיו נמנעים אם לא הייתה השמנת יתר.

טיעון: הקפאת ביציות – משמעותה להקפיא אימהות על הקרח

נגד: רופאים חוששים שהקפאת ביציות תעודד נשים לדחות זוגיות ופריון ולדאוג לקרירה שלהן בעדיפות על בנית המשפחה.
בעד: התופעה של אימהות מאוחרת גורפת בכל העולם המערבי.בעשור האחרון , ללא קשר לאפשרות של הקפאת ביציות . יותר נשים ילדו בגיל 30 עד 40 מאשר בטווח הגילים 20-30 .זו תופעה חברתית שלא קשורה להקפאת ביציות ולא ניתן לעצור אותה.
למעשה, אלו אשר מתנגדים להקפאת ביציות סוציאלית מפקיעים מהאישה את האפשרות להחלטה אוטונומית מתוך כוונה “לשמור עליה” כי אולי היא לא יודעת לקחת החלטות נכונות.
מחקרים רבים מראים שרוב הנשים מעונינות לפגוש בגבר ולהקים משפחה אלא שזה לא תמיד אפשרי עבורן והן נאלצות לפנות לבנק הזרע ולקנות זרע.

הקפאת ביציות תהיה מהפכה חברתית כמו הגלולה שאפשרה לאישה לקבל החלטה באופן אוטונומי לגבי רצונה להרות. כך גם הקפאת ביציות תאפשר לאישה לשמר פוריותה במקרים שתבחר לעשות זאת.

טיעון : מדוע לסכן אישה בריאה עם טיפול הורמונאלי ודיקור השחלה?

נגד: רופאים טוענים ש”אין להכניס ראש בריא למיטה חולה” ואין לסכן אישה בריאה בטיפול הפריה במבחנה אלא אם כן היא צריכה טיפול פריון או שהיא בסכנה להיכנס למצב “בלות” עקב פגיעה בתפקוד השחלה בטיפול הכימוטרפי.
בעד : השחלה של אישה בגיל 45 מתפקדת למעשה כמו באישה שעברה כימוטרפיה ובניגוד לאחרונה שלפעמים מתאוששת, שחלה מבוגרת לעולם תייצר פחות ופחות ביציות.
אין חילוקי דעות לגבי הלגטימיות לסכן נשים חולות סרטן בטיפולים הורמונלים ע”מ לשמר את הפריון שלהן. חלק גדול מהנשים הצעירות שקיבלו כימותרפיה מתאושש ומתחיל לבייץ ספונטאני. מצבה של אישה רגילה בת 45 הרבה יותר גרוע מבחינת פוריות.
בפועל יש הרבה מצבים בהם כולם מסכימים לבצע טיפול באשה בריאה . במקרים של עקרות הגבר מטפלים בגבר “דרך האישה” כלומר עושים IVF לאשה בריאה ע”מ להזריק זרע לביצית. בארצות רבות מעודדים נשים פוריות ובריאות לעבור טיפול IVF ולתרום ביציות לנשים הזקוקות לתרומת ביציות. בנוסף, יש הרבה מאוד פעולות הרבה יותר מסוכנות מאשר שאיבת ביציות בהם מסכנים אישה בריאה כגון ניתוחים פלסטיים מורכבים, הגדלת שד, הקטנת שד, שאיבות שומן ועוד.

טיעון: מדוע לטפל עכשיו בסיטואציה עתידית תיאורטית ?

נגד: קיים חשש למסחור הקפאת ביציות. נשים תשלמנה ממיטב כספן עבור פעולה רפואית כאשר ייתכן שכלל לא ייעשה שימוש בביציות הקפואות.
בעד: שימור דם מחבל טבור ,תרומות דם וכל נושא החיסונים ,הן פעולות שמתבצעות יומיום וברוב המקרים לא ישתמשו בדם מחבל טבורי.

לסיכום
הקפאת ביציות לצורך שימור פוריות היא טכנולוגיה ממריאה ועשויה להפוך לטיפול שכיח עם השלכות חברתיות וכלכליות.
% ההריונות מהקפאה והפשרת ביציות עלו באופן משמעותי בשנתיים האחרונות. בעתיד הקרוב ניתן יהיה להשיג % הריונות גבוה ע”י הקפאת ביציות שעברו הבשלה במעבדה ללא צורך בטיפולים הורמונליים בטכנולוגית IVM.
למרות שאגודות הפריון באנגליה ובארה”ב תומכות בהקפאת ביציות לשימור הפריון בנשים שמועמדות לטיפול כימוטרפי ובעבר הגדירו הקפאת ביציות לצורך שימור פוריות בנשים בריאות פעולה  כ”נסיונית”  , הגדרות אלה הוסרו לחלוטין ע”י אגודות הפריון בארץ , באירופה ובאוקטובר 2012 גם בארה”ב.
לא יהיה ניתן למנוע מנשים להחליט בעצמן על הקפאת הביציות שלהן לצורך שימור הפוריות שלהן.

בישראל , הקפאת ביציות לצורך שימור פריון בנשים בריאות הותרה ע”י
משרד הבריאות בכפוף להמלצות מגבילות של המועצה הלאומית לביואתיקה
תפקיד הרופא לתת מידע אמין ועדכני לגבי הסיכונים והסיכויים להריון מהקפאת ביציות וזאת ע”מ שהאישה תוכל לקבל החלטה מושכלת.

פורפסור מרתה דירנפלד
מומחית לרפואת נשים ומיילדות
רח' הירקון 6.
עיר חיפה (ישראל)
טלפון: 04-8342111

info@ivf-4u.com

חייגו כעת