התקשרו עכשיו: 04-8342111

info@ivf-4u.com

מעקב הריון – טבלת נתונים

זמן ביצוע סוג הבדיקה מומלץ/

רשות

הסבר
לפני ההיריון עד שבוע 16 CF

טיי זקס

SMA

מומלץ הבדיקה מיועדת בעיקר לזוגות ממוצא אשכנזי או צפון אפריקאי (גם אם זהו מוצאו של רק אחד מבני הזוג).

מבוצעת חינם ולא דרך קופ”ח.

מספיק לבצע את הבדיקה פעם אחת בחיים ע” האישה או ע”י בן הזוג הנוכחי .

לפני ההיריון עד שבוע 16 נשאות למחלות גנטיות נוספות רשות בדיקות דם שניתן לבצע דרך מכונים גנטיים או פרטים. הבדיקות המומלצות ע”י אגוד הגנטיקאים הישראלי:

1. תסמונת ה- Xהשביר.

2. ציסטיק פיברוזיס.

3. קנוון.

4. דיסאוטונומיה משפחתית.

קיימות עוד מחלות שלאור שכיחותן הנמוכה יותר אין המלצה גורפת לביצוען – ההחלטה בידייך. הבדיקות שניתן לבצע משתנות לפי המוצא העדתי של בני הזוג. יש לברר את הרשימה המלאה והמתאימה לכם. מספיק לבצעה פעם בחיים ע”י אחד מבני הזוג.

שבוע

7-12

אולטרה סאונד מומלץ בדיקת אולטרה סאונד ראשונה – התזמון לפי המלצתנו.
שבוע

10-12

סיסי שילייה

( CVS )

מומלץ לזכאיות/רשות בדיקה כמו בדיקת מי השפיר אבל במועד מוקדם יותר.

יתרונות: התשובה מהירה ומאפשרת לבצע הפסקת הריון במקרה ונמצאה בעיה.

חסרונות: אחוזי הפלה גבוהים יותר מאשר בדיקת מי שפיר, אינה בודקת רמות חלבון עוברי ולכן במקרים נדירים תאלצי לבצע מי שפיר למרות שביצעת כבר בדיקה זו.

שבוע

10-14

שקיפות עורפית באולטרה סאונד נכנס לסל ב-2012

מומלץ בריבוי עוברים

הבדיקה נותנת ניבוי סטטיסטי לאפשרות שהעובר לוקה בתסמונת דאון. בדיקה מיותרת למי שמבצעת בדיקת מי שפיר בכל מקרה. מומלצת מאוד וממומנת ע”י קופ”ח במקרים של הריון מרובה עוברים, שם בדיקת התבחין המשולש לא אמינה. ניבוי של עד 70% ממקרי תסמונת דאון.
שבוע

10-14

סקר טרימסטרI רשות בדיקת דם בצמידות לשקיפות העורפית. ניתן לבצע במכונים הגנטי בבתי חולים ובמכונים פרטיים.

הצירוף של בדיקת השקיפות והבדיקה הזו נותן ניבוי סטטיסטי לגילוי של כ- 85% ממקרי תסמונת הדאון. מיותר למי שמבצעת בדיקת מי שפיר בכל מקרה.

שבוע

14-16

סריקת מערכות ואגינאלית מוקדמת מורחבת רשות יתרונות הבדיקה: במקרים של גילוי מום קשה שדורש הפסקת הריון, ניתן עדיין בחלק מהמקומות לסיים את ההיריון בגרידה ולא בלידה מוקדמת. לעיתים מתגלים בבדיקה סימנים שבגללם יומלץ לך לבצע בדיקת מי שפיר גם אם אינך בגיל המומלץ ע”י משרד הבריאות (מעל 35) . בסריקה זו ניתן לגלות כ- 90% מהמומים שניתנים לגילוי בסריקה מאוחרת.
שבוע

16-18

תבחין משולש (נקראת בטעות חלבון עוברי) מומלץ בדיקת דם, המיועדת לעזור לך להחליט האם לבצע בדיקת מי שפיר. הבדיקה נותנת ניבוי סטטיסטי לאפשרות קיום עובר עם תסמונת דאון ו/או עובר עם מום פתוח בעמוד השדרה. הבדיקה מבוצעת בקופ”ח בהשתתפות כספית מינימלית. ניבוי של עד 70% ממקרי תסמונת דאון.
שבוע

16-20

מי שפיר מומלץ לזכאיות / רשות ניתנת בחינם למי שהיתה בגיל 35 ביום תחילת ההיריון או שיש לה סיבה אחרת מוצדקת לביצועה. ניתנת לביצוע באופן פרטי גם אם אינך נופלת בקריטריונים.

הסיכון להפלה בעקבות הבדיקה הוא 1:200-1:400.

שבוע

20-24

סריקת מערכות מומלץ בדיקת אולטרה סאונד המבוצעת ע”ח קופ”ח וע”י רופא מומחה לאולטרה סאונד. סריקה זו היא חלקית בלבד ונבדקים בה מספר מוגבל של אברים.
שבוע

20-24

סריקת מערכות מורחבת רשות בדיקה המבוצעת ע”י רופא מומחה לאולטרה סאונד בה נסרקים כל אברי העובר הניתנים לבדיקה בשלב זה של ההיריון. ניתנת לביצוע באופן פרטי בלבד. במקרים בהם יש לכך סיבה רפואית ניתן לקבל מימון או החזר מקופ”ח.
פורפסור מרתה דירנפלד
מומחית לרפואת נשים ומיילדות
רח' הירקון 6.
עיר חיפה (ישראל)
טלפון: 04-8342111

info@ivf-4u.com

חייגו כעת